Strona główna Dieta po prostu smaczne ciasta i ciastka Piernik staropolski długo dojrzewający

Wszystkie przepisy

Dodaj przepis

Twoje przepisy


Piernik staropolski długo dojrzewający

Dieta: · po prostu smaczne ·

Uwaga pierwsza: Ciasto trzeba przygotować około 5-6 tyg. przed świętami. Ja się biorę za to na ogół w pierwszym tygodniu listopada (tak około 5-6 listopada). Piekę około 6 dni - tygodnia przed świętami, żeby zdążył dojrzeć jeszcze taki upieczony i na 4 dni przed świętami kroję na wąskie paski i przekładam powidłami smażonymi bez cukru (tu chyba był gdzieś przepis, te z migdałami wydają mi się idealne, choć nigdy nie robiłam). Surowe ciasto musi dojrzewać w chłodnym miejscu (ja trzymam na "parterze" lodówki).

© Michał Rehmus - Fotolia.com


Składniki
Na 2 blachy piekarnikowe
1 kg miodu
3 szklanki cukru
2 kostki masła
2 kg mąki
6 jaj
6 łyżeczki sody rozpuszczone w szklance mleka
łyżeczka soli
jakieś 5 woreczków przyprawy do piernika (takich standardowej wielkości) lub odpowiadająca im ilością samodzielnie zrobiona mieszanka (to zresztą zalezy od upodobań smakowych, ja lubię dużo korzeni)


Wykonanie
Miód, cukier i masło podgrzewamy razem do połączenia się składników i doprowadzenia niemal do wrzenia. Potem ostudzić, najlepiej zostawiając w spokoju na noc. Do ostudzonej masy dodać resztę składników i dobrze wyrobić (najlepiej mikserem, jeśli nie "wyrobi" na takiej ilości, wykonać ciasto w dwóch rzutach. Ciasto jest raczej luźne, ale nie należy się tym przejmować. Wyrobione ciasto przekładamy do miski, garnka lub innego naczynia, przykrywamy ściereczką, owijamy woreczkiem foliowym lekko podziurawionym i odkładamy do dojrzewania w chłodne miejsce (jak nie mamy to się specjalnie nie martwimy, u mnie stoi na ogół w kuchni przy oknie lub na "parterze" lodówki).

Po upływie czasu dojrzewania wyjmujemy z miski zbitą masę i przy pomocy najsilniejszej osoby w domu oraz sporej ilości mąki wałkujemy w częściach tak, żeby zmieściła się na blasze. Placki są dość grube, na oko jakieś 2-3 cm. Pieczemy w temperaturze około 160 stopni z termoobiegiem, 180 bez termoobiegu przez jakieś 15-20 minut. Odstawiamy do ochłodzenia, potem kroimy i przekładamy (ja to robię po w 3 dniach, w czasie których pierniki stoją sobie owinięte ściereczkami - jak mi jest blacha potrzebna to kroję je wcześniej ale z przekładaniem czekam). Ważne, żeby stały sobie w miejscu nieprzesadnie ciepłym ale lekko wilgotnym - kuchnia jest idealna.

Piernik można przechowywać długo, zarówno w formie ciasta jak i już upieczony. W obu przypadkach należy zadbać żeby nie obsychał.

Rodzaj potrawy ciasta i ciastka Stopień trudności: średnie Koszt: średni
Czas: 120 (łączny czas to kilka tygodni :)) Danie wegetariańskie: tak Liczba porcji: 24

Źródło: Apolka z forum Gazeta.pl



Przepis dodany przez: ena




Komentarze

admin     |     21:14:02, 08-11-2011
Dziś tradycyjnie zaczęłam go robić Sezon świąteczny w kuchni uważam za otwarty


karima     |     01:04:44, 17-10-2012
No i chyba nadeszła pora, żeby się wziąć za niego Ja robię nieco wcześniej niż w przepisie...


admin     |     22:06:27, 28-10-2012
Piernik dojrzewa

Zobacz też

Dieta po prostu smaczne - najnowsze przepisy
Kokosowo - truskawkowy deser z tapioką i czekodżemem Łowicz
Tarta z ricottą, brzoskwinią i czekodżemem Łowicz
mufinki
Pierniczki brukowce
Ciasto ze śliwkami
Polecamy Oferty pracy