Strona główna Zdrowie Dieta Katalog diet Dieta lekkostrawna Artykuły


Niełaściwa dieta może zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu

fot. -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from PixabayDiety bogate w czerwone i przetworzone mięso, przetworzone zboża i słodkie napoje, które są powiązane ze zwiększonym stanem zapalnym w organizmie, mogą zwiększać późniejsze ryzyko chorób serca i udaru mózgu w porównaniu z dietami wypełnionymi produktami przeciwzapalnymi.


Nadwaga oznacza niższy wskaźnik niepełnosprawności u osób po udarze

fot. Atif Hasan Syed from PixabayNieznacznie otyłe osoby mają mniejsze ryzyko trwałej niepełnosprawności po udarze. To kolejny element paradoksu otyłości, czyli takich aspektów nadmiernej wagi, które wydają się mieć ochronny wpływ na zdrowie.


Przedwczesne starzenie się - przyczyna może być „zimne” rodzicielstwo

fot.  Ratna Fitry from PixabayJeśli szybko się starzejesz, być może wynika to obojętności twoich rodziców wobec ciebie. Niesprzyjający rozwojowi dziecka styl rodzicielstwa może mieć kilka negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla dzieci, nawet w wieku dorosłym. Badanie wykazało, że telomery - ochronne „nasadki" na końcach nici DNA - osób, które uważały styl rodzicielstwa swoich matek za „zimny", były średnio o 25 proc. mniejsze w porównaniu do osób, które zgłosiły, że ich mamy otaczały ich odpowiednią troską.


Obturacyjny bezdech senny sprzyja powstawaniu tętniaków

fot. 3steph14 from PixabayObturacyjny bezdech senny może być czynnikiem ryzyka rozwoju tętniaków aorty brzusznej, ostrzegają eksperci z University of Missouri.


Rak wątroby - otyłość i cukrzyca sprzyjają nawrotom choroby

fot. valelopardo from PixabayWiadomo, że rak wątrobowokomórkowy, rodzaj raka wątroby związany z zakażeniami wirusem zapalenia wątroby, ma wysoki wskaźnik nawrotów po usunięciu guzów. Ostatnie postępy w terapii przeciwwirusowej zmniejszyły liczbę dotkniętych nim pacjentów, ale otyłość i cukrzyca są czynnikami w rozpowszechnieniu raka tego rodzaju. Jednak wpływ tych czynników na przeżycie pacjentów i nawrót nowotworu nie był jasny.


Wyższy poziom leptyny („hormonu sytości”) to niższe ryzyko demencji

fot. Lars from PixabayWyższy poziom leptyny, hormonu pomagającego w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, wiąże się z lepszym przekazywaniem sygnału przez istotę białą mózgu. To z kolei oznacza, że wspomniany hormon może mieć wpływ na ryzyko rozwoju demencji.


Ekstrakt z zielonej herbaty i ćwiczenia zmniejszą stłuszczenie wątroby

fot. Mirko Stödter from PixabayWedług naukowców z Penn State połączenie ekstraktu z zielonej herbaty i ćwiczeń fizycznych może osłabić stłuszczenie wątroby związanego z otyłością.


Osoby ćwiczące mają zdrowszą tkankę tłuszczową wokół brzucha

fot. Michal Jarmoluk from PixabayOsoby z otyłością, które ćwiczą od dłuższego czasu, mają zdrowszą tkankę tłuszczową w okolicach brzucha i mogą tam skuteczniej magazynować tłuszcz niż osoby unikające ćwiczeń.


Otyłość ułatwia infekcję COVID-19

fot. collage Senior.pl / CanvaOtyłość może być ważnym czynnikiem ryzyka zakażenia wirusem powodującym COVID-19.


Olej kokosowy wraz z ćwiczeniami przywróci ci ciśnienie w normie

fot. Huyền Lương Ngọc from PixabayOlej kokosowy jest jednym z niewielu produktów spożywczych, które można określić jako „superżywność". Jego unikalna kombinacja kwasów tłuszczowych może mieć silny pozytywny wpływ na zdrowie, w tym na utratę nadmiaru tłuszczu i lepsze funkcjonowanie mózgu, a także może przydawać wiele innych korzyści. Okazuje się, że pomaga również obniżyć ciśnienie krwi.



Strony : [1]



Klub Senior Cafe
Najnowsze dyskusje
Gorące tematy
Senior Cafe to: 19933 dyskusji, 3055622 wypowiedzi, 73206 uzytkowników.
Polecamy Aktywni 50+ Kosciol.pl Poradnik-zdrowia.pl eGospodarka.pl Oferty pracy